Menu Content/Inhalt
Start arrow Wieści
Wieści
Skutki obwieszczenia w sprawie tekstu jednolitego ustawy. PDF Drukuj Email

Nie każdy o tym wie, choć warto o tym wiedzieć.

Ponieważ został ogłoszony tekst jednolity ustawy Prawo o miarach, to również i ten temat dotyczy analizatorów spalin samochodowych.

Zmieniony ( 15.01.2014. )
Więcej…
 
Jak uwolnić spaliny z SKP? PDF Drukuj Email

Na początek należy zauważyć, że sprawa (propozycja) jest warta zainteresowania gdyż dotyczy badania spalin - obecnie obowiązkowego podczas każdego okresowego badania technicznego (OBT) - wykonywanego w Polsce w Stacjach Kontroli Pojazdów (SKP).
Dziś pominięcie 
badania spalin podczas OBT  (nie wykorzystanie analizatora lub dymomierza), może wiązać się z utratą uprawnień przez diagnostę (na 5 lat), bo będzie to przeprowadzenie badania technicznego niezgodnie z określonym zakresem i sposobem jego wykonania (zobacz: art. 84 ust 3 i 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Podobnie do pominięcia tego badania może zostać potraktowane wykonywanie takiego badania z zastosowaniem urządzenia, którego w SKP stosować nie wolno (vide problem roku 2013 dotyczący analizatorów spalin). A co z OBT gdy analizator jest w legalizacji ponownej, do której przecież musi „trafić” raz na 6 miesięcy? A gdy dotychczas stosowany w SKP analizator zastępczy jest "obarczony problemem roku 2013"?

Badania spalin, czyli:

  • badania z wykorzystaniem analizatora spalin samochodowych - w przypadku OBT pojazdu z silnikiem o zapłonie iskrowym,

  • badania z wykorzystaniem dymomierza - w przypadku OBT pojazdu z silnikiem o zapłonie samoczynnym.

Zmieniony ( 04.11.2013. )
Więcej…
 
Czy opublikowany na stronach GUM projekt zmiany rozporządzenia może zmienić sytuację? PDF Drukuj Email

Oczywiście temat dotyczy analizatorów spali samochodowych tych z rokiem produkcji 2002 lub wcześniejszym (art 27 ustawy) oraz tych z rokiem produkcji 2003 (art 29a ustawy) oraz projektu zmiany rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 7 grudnia 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać analizatory spalin samochodowych, oraz szczegółowego zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych (Dz. U. Nr 241, poz. 1765), opublikowanego tutaj.

Zatem czy projekt ten mógł zmienić sytuację?
Technicznie od 13 stycznia 2014r. wiadomo już, że prace legislacyjne w sprawie tego projektu zostały zakończone jako bezprzedmiotowe, jednak wcześniej ...

Zmieniony ( 10.03.2014. )
Więcej…
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 nast. » koniec »»

Pozycje: 15 - 21 z 27