Menu Content/Inhalt
Start arrow Wieści arrow Prawo arrow Czy po 31 grudnia 2013r. można zrobić legalizację ponowną 10 letniego analizatora spalin?
Czy po 31 grudnia 2013r. można zrobić legalizację ponowną 10 letniego analizatora spalin? PDF Drukuj Email

Najprościej, rzecz ujmując:

Można, tak samo jak można prowadzić auto po spożyciu alkoholu.
Jednak prawo w Polsce na to nie zezwala.

  Jednak problemem użytkownika takiego analizatora spalin nie jest to czy można zrobić legalizację ponowną czy nie. Bo samo zrobienie takiej legalizacji dla posiadacza analizatora nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji. Poza bezsensownym wydatkiem pieniędzy.

  Problem dla użytkownika analizatora jest to, że świadectwo legalizacji wydane dla analizatora, którego nie można już legalizować (vide: art. 29 a ustawy PoM) jest nieważne.

  Tak samo jak nieważne jest świadectwo legalizacji ponownej analizatora po upływie 6 miesięcy od jego wydania. Jest nieważne nie dlatego, że tak jest napisane w jego treści, lecz dlatego, że tak stanowi prawo. Bo nie ma przepisu, który by na to zezwalał.

A w konsekwencji dokument taki nie może być podstawą (prawną) stosowania analizatora (zalegalizowanego przed 31.12.2003r.) tam gdzie podlega on prawnej kontroli metrologicznej np. w SKP. Bez ważnej legalizacji ponownej, analizatora spalin nie można nawet przechowywać w stanie gotowości do użycia, a co dopiero stosować podczas OBT.

I tak jak z jazdą po pijaku, problemy są odczuwalne (często bardzo dotkliwie) dopiero wtedy gdy pijany kierowca zostanie przyłapany na łamaniu prawa. A jak przyłapią to i uprawnienia moża stracić. 

Każdy jest kowalem swojego losu. Lepiej być mądrym przed ...

Zmieniony ( 26.01.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »