Menu Content/Inhalt
Start arrow Dymomierz DS2
A co z pojazdami z pionową rurą wydechową? PDF Drukuj Email

Nie jest tajemnicą, że większość pojazdów specjalnych (śmieciarki, wywrotki, itp.) i chyba wszystkie cięgniki rolnicze, ze względu na specyfikę warunków w których mają pracować mają pionowa rurę wydechową!

Image
Pionowe rury wydechowe występują w większości pojazdów specjalnych.
A pionową rura wydechowa sprawia kłopoty przy badaniu zadymienia spalin!

       Jak sobie z tym poradzić?


Można tak →

czyli głowicę dymową umieścić „obok” wylotu pionowej rury wydechowej pojazdu- stosując specjalny stojak i umieszczamy na nim głowicę – którą podłączamy przy pomocy standardowej sondy poboru spalin.

 

Image
Tak jak jest to rozwiązane np. w przypadku urządzenia CAP 3201 - firmy CAPELEC

 

Można też tak →

czyli głowicę dymową „powiesić” na „kominie” pionowej rury wydechowej przy pomocy specjalnej sztywnej sondzie poboru spalin – sondy wertykalnej.

 

Image
Tak jak w przypadku dymomierza DS2 firmy Premier Diagnostics.

Podłączenie sondy poboru spalin dymomierza, do pionowej rury wydechowej pojazdu, bez tego rodzaju usprawnień - jest bardzo utrudnione, jeżeli wręcz nie niemożliwe.

Rozwiązanie ze stojakiem jest kilkakrotnie droższe niż rozwiązanie ze sztywną sondą vwrtykalną (sztywna sonda do obsługi pojazdów z pionową rurą wydechową).

 

Sonda wertykalna DS2 do zawieszania głowicy dymowej na „kominie” pionowej rury wydechowej pojazdu jest lekka ale sztywna. Jest nakręcana na króciec wlotu spalin w głowicy dymowej w miejsce giętkiej sondy standardowej (która jest „nasuwana” na ten króciec). Wymiana sond jest łatwa i szybka.

Sonda wertykalna ma na sobie osłonę termiczną chroniącą operatora przed poparzeniem o rozgrzana pod wpływem spalin sondę, podczas zdejmowania urządzenia.

Proszę też zwrócić uwagę na całkowity brak kabli.

Głowica DS2, będąc kompletnym urządzeniem pomiarowym z jednostka sterującą (np. komputerem PC) komunikuje się poprzez łącze radiowe.

 

Image
Montaż sondy
Image
zawieszanie głowicy

 

Image
Montaż sondy od czoła głowicy

Niestety stosowanie wertykalnej sondy poboru spalin jest możliwe tylko w dymomierzach specjalnej konstrukcji, tzn. takich w których sonda poboru spalin jest podłączana od czoła urządzenia (wzdłużnie) tak jak ma to miejsce w przypadku dymomierza DS2 firmy Premier Diagnostics.

Dymomierz DS2 jest pierwszym urządzeniem i jak do tej pory jedynym na rynku polskim mającym takie rozwiązanie.

 

Typowym rozwiązaniem stosowanym w dymomierzach dostępnych w Polsce jest podłączanie sondy poboru spalin z boku urządzenia tak jak to jest pokazane na rysunkach poniżej.

Image
ATAL
Image
MAHA
Image
SUN i CAPELEC

 

 

Zmieniony ( 04.11.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »