Menu Content/Inhalt
Start arrow Wieści arrow Prawo arrow Co to znaczy, że analizator spalin jest wprowadzany do obrotu?
Co to znaczy, że analizator spalin jest wprowadzany do obrotu? PDF Drukuj Email

Najprościej, rzecz ujmując:

Znaczy to, że analizator spalin samochodowych (przyrząd pomiarowy) jest sprzedawany przez producenta lub importera, użytkownikowi. Bez znaczenia jest czy odbywa się to bezpośrednio czy przez pośrednika. 

Istotny jest sam "akt" sprzedaży dokonanej przez "podmiot zobowiązany" do przeprowadzenia badania typu lub oceny zgodności. Czyli właśnie przez producenta lub importera.

W Polsce analizatory spali samochodowych, podlegają prawnej kontroli metrologicznej
Do obrotu mogą być wprowadzone dopiero po wcześniejszym dokonaniu oceny zgodności tzn. po uzyskaniu dla konkretnego typu analizatora(ważny jest m.in. nr. wersji jego oprogramowania) potwierdzenia zgodności z odpowiednimi wymaganiami. Przed 30.10.2006r były to badania typuzakończone wydaniem Decyzji Zatwierdzenia Typu, a obecnie są to badania w ramach procedury oceny zgodności zakończone wydaniem m.in. Certyfikatu Badania Typu WE (EC Type Examination).

Każdy taki certyfikat, (Decyzja) ma określony swój numer, datę wydania oraz zakres zastosowania
I dotyczy jedynie urządzeń oznaczonego w niej typu i wyprodukowanych w okresie jego ważności Czyli wyprodukowanych już po dacie wydania certyfikatu (Decyzji), oraz przed upływem daty jego (jej) ważności.
 

Dodatkowo, przy wprowadzaniu do obrotu, analizator musi posiadać odpowiednie oznaczenie metrologiczne oraz musi być "zidentyfikowany" numerem fabrycznym oraz datą produkcji, późniejszą niż data wydania certyfikatu WE.

Zmieniony ( 26.01.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »